SZKOLENIE Z DYNAMICZNEGO WYWAŻANIA


Właśnie wróciliśmy z dwudniowego szkolenia w zakresie dynamicznego wyważania przy użyciu profesjonalnego urządzenia PB-4 produkcji Smart Avionics. Szkolenie odbyło się na lotnisku Korne i poprowadził je Mike Goodrich, który jest ekspertem w dziedzinie wyważania wirników i pilotem testowym oraz pracował nad rozwojem oprogramowania do urządzenia PB-3.

Szkolenie stanowiło połączenie części teoretycznej z praktyką, która polegała na wyważeniu 2 wirników na wiatrakowcu Brako Gyro.

Szkolenie było skierowane do mechanikó wiatrakowcowych oraz pilotów, którzy chcieli rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu dynamicznego wyważania jak również z obsługi urządzenia PB-4. Urządzenie to stanowi zaawansowany elektroniczny osprzęt pomiarowy, które mierzy wibracje generowane przez niewyważony wirnik bądź śmigło oraz za pomocą specjalnego oprogramowania wysyła dane pomiarowe do tableta, smartfona, laptopa itp. w celu ich analizy.

Zaczynając od podstaw teoretycznych z zakresu dynamiki, omówiliśmy sposób działania urządzenia, wykresy polarne, proste wyważanie jednoosiowe, bardziej skomplikowane wyważanie dwu- oraz trzyosiowe oraz analizę spektrum częstotliwości.

W sesji szkoleniowej wzięło udział 6 uczestników z różnych organizacji. Szkolenie stanowiło żywą wymianę idei i wszyscy, łącznie z prowadzącym, wrócili z niego ze świeżą wiedzą z zakresu wyważania oraz wielu innych dziedzin dotyczących wiatrakowców.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć ze szkolenia.

 

  • image_128491
  • image_128489
  • image_128488
  • image_128492
  • 20170910_173044